Wybierz meble z prawdziwego drewna!

table-239937_1280

Niezwykle istotnym elementem w procesie urządzania swojego mieszkania jest dobór mebli. To właśnie one wypełniają wnętrze, tworzą klimat i są najbardziej funkcjonalne. Warto dobrze przemyśleć ten wybór, gdyż zazwyczaj myślimy o nim jak o wieloletniej inwestycji, która ma nam nie tylko służyć przez długi czas, ale również dobrze się prezentować. Najlepiej powyższe wymagania spełniają meble z prawdziwego drewna. Przemawia za tym wiele argumentów.

 

Drzewo lite jest przede wszystkim solidne, trwałe, odporne na uszkodzenia, a jego naturalne piękno sprawia, że nie znika z listy najbardziej pożądanych materiałów produkcyjnych mebli. Wyroby drewniane mają niepowtarzalny urok. Zmieniający się design i mnogość projektów, klasyfikują meble drewniane zarówno do mebli klasycznych i wyrafinowanych, jak również do tych nowoczesnych i awangardowych. Dzięki tym cechom zyskują one coraz więcej zwolenników. Do produkcji drewnianego wyposażenia wnętrz wykorzystuje się wiele rodzajów drewna, między innymi sosnowe, dębowe, bukowe czy olchowe. Wysoka jakość naturalnego drewna przekłada się również na jego cenę. Są one wyraźnie droższe od mebli wykonanych z płyty. Dla tych, których zasobność portfela jest nieco mniejsza, polecamy drewno sosnowe, które znajduje się wśród najbardziej popularnych i w związku z tym ma niższą cenę. Ponadto posiada ono właściwości elektrostatyczne oraz higroskopijne.

 

Oznacza to, że w pomieszczeniach, w których znajdują się meble sosnowe nie ma zawirowań kurzu, gdyż ten rodzaj drewna nie naładowuje się statyczną energią elektryczną odpowiadającą za gromadzenie się pyłków. Doceniają to w szczególności osoby cierpiące na alergię na kurz. Higroskopijność z kolei odpowiada za wchłanianie i oddawanie wilgoci z otoczenia do momentu równowagi pomiędzy wilgotnością drewna a wilgotnością pomieszczenia, w którym się znajduje. Sprężystość sosny ułatwia jej obróbkę, co szczególnie chwalą producenci meblowi. Nie wpływa to jednak na jej wytrzymałość. Wręcz przeciwnie, charakteryzuje się całkiem wysoką odpornością na uszkodzenia, jednak mniejszą niż w przypadku drewna dębowego.

 

O tym, jak długo nasze meble będą nam służyć w takim stanie, w jakim je zakupiliśmy, w dużej mierze odpowiada prawidłowa pielęgnacja. Jej wybór zależy od rodzaju drewna, strefy klimatycznej, z której ono pochodzi oraz sposobu wykończenia. Na stan mebli drewnianych negatywnie wpływa wilgotność, długotrwałe nasłonecznienie i zmiany temperatury. Unikajmy zatem umieszczania mebli blisko kaloryferów czy kominków. Warto korzystać z różnego rodzaju środków do czyszczenia i konserwacji. Zawierają one specjalne woski i oleje z naturalnych składników, które zabezpieczą drewno przed kurzem, brudem i wilgocią. Dodatkowo nasze meble nabiorą świeżości i połysku.